top of page

Kroniki kostrzyńskie

    Gmina Kostrzyn jest gminą miejsko-wiejską położoną w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego we wschodniej części powiatu poznańskiego. Graniczy z gminami: Swarzędz, Pobiedziska, Nekla, Dominowo, Środa Wlkp. i Kleszczewo. Jest jedną z najlepiej skomunikowanych gmin w regionie, a ponadto leży w pobliżu największych ośrodków aglomeracyjnych województwa, zaledwie 21 km od Poznania, 27 km od Wrześni, 32 km od Gniezna i 20 km od Środy Wielkopolskiej. Jej powierzchnia wynosi 154,2 km². Według danych z GUS z 2016 roku gminę zamieszkiwały 17 951 osoby, w tym 9 669 w mieście i 8 282 na terenie wiejskim.

Położenie gminy Kostrzyn w Powiecie Poznańskim

    Analizowany teren położony jest w większości na obszarze monotonnej Równiny Wrzesińskiej, która wchodzi w skład makroregionu Pojezierza Wielkopolskiego (2). Sama Równina Wrzesińska jak podaje Kondracki (3) „rozpościera się na południe i zachód od zasięgu poznańskiej fazy zlodowacenia wiślańskiego, reprezentowanej przez Pojezierze Gnieźnieńskie, od zachodu graniczy z Poznańskim Przełomem Warty, od południa z Kotliną Śremską i Doliną Konińską”. Ponadto część zachodnia gminy leży w zasięgu Równiny Średzkiej (4), wydzielonej jako odrębny region z Równiny Wrzesińskiej (3; 5; 6), natomiast część wschodnia w paśmie Pagórków Kostrzyńskich. Te ostatnie to ciągnące się w północno-wschodniej części gminy wzgórza morenowe pochodzenia polodowcowego. Najwyższym wzniesieniem są pagórki położone w okolicach wsi Wiktorowo, Siedleczek i Brzeźno (134m.n.p.m.), natomiast najniższy punkt zlokalizowany jest we wsi Jagodno w dolinie Cybiny (80m.n.p.m.). Samo miasto Kostrzyn w najwyższym punkcie przyjmuje wartość 102,91 metry nad poziomem morza (4). Najdalej wysunięty na północ punkt gminy przyjmuje współrzędne o wartościach 19º16’ długości geograficznej wschodniej i 54º33’ szerokości geograficznej północnej, na południe 18º93’E i 52º36’N, na zachód 17º12’E i 52º35’N, na wschód 17º48’E i 48º98’N. Teren gminy w większości zajmują użytki rolne (77,8%), natomiast lasy pokrywają zaledwie 12,4% powierzchni badanego obszaru. Wynikiem tego jest jeden z najniższych w województwie wielkopolskim wskaźników lesistości (2). Podczas gdy w XIX wieku obszar ten w większości pokrywały lasy, tak w następnych stuleciach na skutek zwiększonego wyrębu i zasiedlania powierzchnia zalesiona sukcesywnie zmniejszała się. Dziś zwarte połacie lasów występują głównie na piaszczystych terenach północno wschodniej części gminy (4).

 


Szlaki komunikacyjne


    Szlaki komunikacyjne były niezwykle istotne dla rozwoju sieci osadniczej już od wieków. Wiele dawnych grodów Wielkopolski zniknęło z map, nie wszystkie przekształciły się w miasta takie jak Poznań, Gniezno czy Kostrzyn. Wspomniane miasta rozwinęły się w dużej mierze dzięki temu, że zostały zlokalizowane nad ważnymi szlakami komunikacyjnymi. Sprawna sieć drogowa odgrywała już bardzo ważną rolę w średniowieczu (4), a dziś nie tylko pozwala na szybkie i bezpośrednie dotarcie do każdej miejscowości, lecz zwiększa atrakcyjność gospodarczą regionu. Dobra komunikacja z najważniejszymi centrami aglomeracyjnymi pozwala na rozwój szerokiej gamy usług oraz decyduje o powodzeniu rozwoju gminy (2).
    Kostrzyn już od początków swojego istnienia w okresie wczesnego średniowiecza leżał na trasie najważniejszych szlaków komunikacyjnych ówczesnego państwa. Przez miasto przebiegał trakt łączący Poznań i Łęczycę, będący głównym połączeniem Wielkopolski z terenami Mazowsza, Litwy i Rusi. Przez Kostrzyn wiodła także droga z Gniezna do Poznania oraz z Pobiedzisk do Środy i Bnina. Wszystkie te trakty krzyżowały się na terenie miasta, czyniąc je ważnym węzłem komunikacyjnym. Co więcej główny trakt handlowy z Poznania na wschód w XIII wieku przesunął się właśnie na kostrzyńskie dukty, biegnąc dalej przez Siedlec, Neklę, Wrześnię i Słupcę. Z biegiem lat droga ta zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, głównymi punktami na jej trasie stał się między innymi Kostrzyn (4).
    Szlakiem przecinającym gminę Kostrzyn w XVIII wieku uczęszczały kursy królewskiej poczty polskiej, co dobrze uwidacznia mapa David’a von Gilly, będąca tematycznym opracowaniem skupiającym się na drogach pocztowych. W późniejszym okresie kursowały tu także konne sztafety poczty królewskiej. W Kostrzynie zlokalizowano stację przeprzęgową, a w 1793 roku urząd pocztowy. Oprócz poczty królewskiej przez Kostrzyn przejeżdżały dyliżanse, kursujące między Poznaniem a Gnieznem. W mieście można było przesiąść się na kursy poczty osobowej prowadzącej do Pobiedzisk, Żnina, Szubina, Wrześni i Miłosławia (4).

    W XIX wieku najważniejsze szlaki komunikacyjne przebiegające przez Kostrzyn zostały przebudowane. Około 1828 roku powstała szosa państwowa o bitej nawierzchni biegnąca z Poznania do Warszawy, w 1852 roku utwardzono i przebudowano drogę z Kostrzyna do Gniezna, a w 1863 roku przebudowano drogę prowadzącą ze Środy, przez Kostrzyn do Pobiedzisk. Dzięki temu Kostrzyn stał się ważnym węzłem komunikacyjnym, o czym świadczą wysokie dochody z opłat drogowych - w roku 1850 na jednej z rogatek zanotowano przychód wynoszący 3090 talarów rocznie. Ważność dróg komunikacyjnych przebiegających przez gminę Kostrzyn podkreśla dodatkowo fakt, że trasa prowadząca z Poznania do Warszawy jako pierwsza w Wielkopolsce otrzymała nawierzchnię asfaltową. W 1974 roku wybudowano dwujezdniową obwodnicę Kostrzyna, będącą częścią wspomnianej drogi (4), dziś zaklasyfikowanej jako droga krajowa o numerze 92.

Układ sieci drogowej z 1944 roku z nałożoną obwodnicą miasta Kostrzyn z 1992 roku.

    Dziś wszystkie drogi łączące miasto Kostrzyn z wsiami sołeckimi posiadają asfaltową nawierzchnię. Natomiast drogi prowadzące do Gniezna i Kórnika zyskały rangę dróg wojewódzkich, natomiast trasa do Pobiedzisk i Środy klasyfikowana jest jako droga powiatowa (4). Obecnie ważność gminy podkreśla także wybudowana w 2012 roku droga ekspresowa S-5, nazywana Wschodnią Obwodnicą Poznania. Prace nad nią zaczęto w 2009 roku i na obszarze gminy Kostrzyn zlokalizowano trzy węzły drogowe: Iwno, Kostrzyn (skrzyżowanie z droga krajową nr 92) oraz Strumiany. Nowe połączenie sprawiło, że gmina nie tylko zyskała nowe, szybsze połączenie z najważniejszymi aglomeracjami w regionie (droga S-5 prowadzi zarówno do Gniezna, jak i łączy się z autostradą A-2, która jest południową obwodnicą Poznania), ale został także podniesiony poziom bezpieczeństwa w regionie oraz upłynniono ruch drogowy (7).
    W roku 1887 przez Kostrzyn została poprowadzona jednotorowa linia kolejowa, która początkowo biegła z Poznania do Wrześni. W 1940 roku Niemcy wybudowali drugi tor, a wytyczona linia kolejowa stała się jedną z najruchliwszych tras kolejowych (4). Dziś trasa łączy Poznań i Warszawę, a na terenie gminy znajdują się dwie stacje kolejowe w Kostrzynie oraz Gułtowach.
    Na terenie gminy znajduje się także ścieżka rowerowa wchodząca w skład szlaku rowerowego Pierścień dookoła Poznania. Trasa ta wytyczona jest w taki sposób, żeby objęła wszystkie najciekawsze tereny powiatu poznańskiego. Stworzono siedem szlaków łącznikowych, z których jeden przebiega przez teren gminy Kostrzyn. Jest to szlak łącznikowy „Dolina Cybiny do Parku Krajobrazowego Promno” (8). Na terenie gminy Kostrzyn wspomniana trasa swój początek ma w miejscowości Trzek, skąd drogą przez Trzek Mały i Ignacewo prowadzi do Kostrzyna, a następnie przez Tarnów do Biskupic. Po drodze mija takie obiekty jak wczesnośredniowieczne grodzisko w okolicy miejscowości Trzek Mały oraz późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

 


Zarys historii rozwoju osadnictwa


    Pierwsze wzmianki o Kostrzynie pochodzą z przełomu XI i XII wieku, kiedy to za sprawą królów polski został ufundowany kościół parafialny. Usytuowane nad ważnymi drogami miasto leżące na niewielkim wzniesieniu opadającym od północy i wschodu w zabagnione jezioro Pło miał bardzo duże znaczenie strategiczne, szczególnie jako zapora w przejściu w kierunku Gniezna. Korzystne położenie było docenione już bardzo wcześnie, istnieją bowiem wyraźne przesłanki o istniejącym tutaj wczesnośredniowiecznym grodzisku (4). Istotną rolę w powstawaniu miast w średniowieczu miał proces ich zakładania na prawie niemieckim. Kostrzyn jest jednym z najstarszych (obok Gniezna, Powidza, Międzyrzecza, a także Poznania) miast lokowanych w ten sposób. Miasto otrzymało przywilej lokacyjny już w 1251 roku, a więc 2 lata wcześniej od Poznania (9; 10; 11). Lokacja na prawie niemieckim oznaczała nadanie miastu nowych form ustrojowych, a także na wyznaczenia miejsca na rynek (w pobliżu już istniejącego osiedla), z którego wyprowadzano w kierunkach prostopadłych ulice (12).
    Analizując obszar dawnego Kostrzyna należy zwrócić uwagę także na tereny leżące nieopodal miasta, takie jak okoliczne wsie, pola i łąki miejskie. Jednymi z najstarszych wsi sąsiadującymi z Kostrzynem są Trzek, Siekierki, Sokolniki, Gwiazdowo, Tarnowo, Glinka, Iwno, Strumiany i Czerlejno (4). Wiele z istniejących miejscowości nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Mapa Ziemi średzkiej w średnich wiekach autorstwa ks. Stanisława Kozierowskiego będąca rekonstrukcją wykonaną na podstawie zapisków pochodzących z XVII-XVIII wieku, zawiera ich nazwy i przybliżoną lokalizację. Mapa podaje, że Kostrzyn w tych czasach był kasztelanią, a wokół niego zlokalizowane były takie osady jak Szczodrowo, Dubowo, Jady, Wierzbiętowo, Zagrody, Jordan (nieopodal Iwna) oraz Sutowo (na południe od Siekierek Wielkich). Na mapie możemy znaleźć także informacje o obszarach, które oddzielały poszczególne miejscowości. Jak podaje Matysek (4) „pomiędzy Siekierkami a Kostrzynem znajdował się Las Dębowy, grunta paczkowskie i sokolnickie były oddzielone od kostrzyńskich polem Kuchary, północną granicę ról miejskich stanowiła Łąka Moczydło, a wschodnią zanikające jezioro i mokradła zwane Zdrojami”. Ponadto według akt archidiakonatu poznańskiego do podległego mu dekanatu kostrzyńskiego należały kościoły w Kostrzynie, Iwnie, Siedlcach, Gułtowach, Czerlejnie i Siekierkach, a także w Targowejgórce, Nekli, Opatówku, Gieczu, Grodziszczku, Swarzędzu, Uzarzewie i Kleszczewie (13).

    W latach 1839-1860 na terenach Kostrzyna pojawiły się folwarki Antoniewo, Andrzejewo, Janopol, Franowo (dziś Wróblewo), Gowarzewko (dziś Ignacewo), Skałowo oraz osada Huby Kostrzyńskie, obecnie zlokalizowane przy ulicy Półwiejskiej (4). Natomiast jeśli chodzi o samo miasto Kostrzyn to zauważyć można dwoisty charakter lokowania budynków. Pierwszy z nich widoczny jest w ciągu ulicy Średzkiej i Pobiedziskiej (dziś Mickiewicza), gdzie występuje szeregowa zabudowa wzdłuż drogi. Natomiast część zachodnia miasta, dochodząca do zgrupowania wschodniego pod kątem prostym swoim zasięgiem obejmuje ulicę Poznańską i Kościuszki z leżącym pomiędzy nimi rynkiem, który pierwotnie służył jako plac targowy. Możliwe, że początkowo sięgał on aż do skrzyżowania wyżej wspomnianych ulic, gdyż zabudowania na tym terenie z całą pewnością pochodzą z okresu późniejszego (14; 4). Zachodnia część rynku bez wątpienia powstała z rozszerzenia ulicy Poznańskiej, lecz jego pierwotny kształt jest trudny do odtworzenia. Wschodnia część jest z kolei podyktowana warunkami terenowymi, spadek terenu i przejście w mokradła sprawiły, że rynek cechuje się prostym zamknięciem. Mokradła pojezierne na Ple sprawiły dodatkowo, że rozwój miasta w tym kierunku został wstrzymany. Droga z Poznania w kierunku Wrześni i Gniezna została poprowadzona w kierunku południowym, wzdłuż dzisiejszej ulicy Średzkiej. Dopiero w dogodnym, suchym miejscu skręcała w kierunku Siedlca (grobla usypana nad mokradłami zbudowana została w okresie późniejszym, między rokiem 1829, a 1912). Takie ukształtowanie terenu sprawiło, że miasto początkowo rozwijało się wzdłuż traktu Środa-Pobiedziska (4).
    Rozrost miasta następował bardzo powoli. Według źródeł z 1298 roku do Kostrzyna przylegały takie obszary jak dział Dubona (Dębina) oraz Polska Wieś, które w latach późniejszych zostały wchłonięte przez miasto. Dokumenty z późniejszych okresów wymieniają ponadto ulicę Skokową i Łazienną (1424 r.), młyn przy ulicy Pobrzedziskiej (prawdopodobnie Pobiedziskiej) nad jeziorem (1485 r.). Dokumenty z 1615 roku mówią o przedmieściu nazywanym folwarkiem kostrzyńskim, a notka z 1644 roku wspomina o ulicy Rypin i Garncarskiej. W tym samym roku w Kostrzynie notowane jest 200 domów (Matysek 2015a). Wiele zachowanych dokumentów wskazuje na to, że Kostrzyn był zaliczany do mniejszych miast. Na podstawie dokumentów świadczących o działaniu handlu i kredytu pochodzących z roku około 1500 Kostrzyn zaklasyfikowano do miasta najniższej, czyli czwartej kategorii. Natomiast w zestawieniu z 1520 roku ze spisem z 1498 roku, wskazującym osady, które miały wystawić zbrojnych na wojnę pruską, Kostrzyn również zaklasyfikowany jest do czwartej kategorii. Według tych danych był zobowiązany do wystawienia trzech zbrojnych, co świadczy o tym, że Kostrzyn był jednym z najmniejszych miasteczek. Widoczne to było zwłaszcza w sądownictwie. Kostrzyn podlegał sądowi wyższemu w Poznaniu, a w mieście znajdował się jedynie ośrodek sądu wyższego prawa niemieckiego. Wartym wspomnienia jest także fakt, że miasto dzierżawiło niektóre funkcje z ośrodków lepiej rozwiniętych, według dokumentów z 1462 roku Kostrzyn płacił Poznaniowi za wynajęcie kata (15).
   W XIX wieku większość drewnianych domów zastąpiono budynkami murowanymi, często dwukondygnacyjnymi, a pod zabudowę wykorzystano istniejącą sieć drogową. Rozrost miasta spowodowało dopiero wybudowanie linii kolejowej. Wówczas miasto zaczęło rozbudowywać się w kierunku dworca, gdzie wzniesiono między innymi młyn i mleczarnię. Największy rozrost miasta nastąpił dopiero w roku 1956 kiedy włączono do miasta tereny byłego folwarku Strumiany, a na części jego gruntów rozpoczęto budowę nowego osiedla. W kolejnych latach powstały osiedla w rejonie ulicy Grunwaldzkiej (wchłaniające folwark Antoniewo, później Andrzejewo), ulicy Piasta oraz ulicy Poznańskiej. Natomiast pod koniec lat 90-tych przy drodze do Wrześni powstało osiedle Królewskie (4).

1. http://www.kostrzyn.wlkp.pl, dostęp: 30.08.2017
2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kostrzyn. 2001.
3. Kondracki J., 2002: Geografia regionalna Polski, Wyd. PWN, Warszawa.
4. Matysek K., 2015a: Dzieje Kostrzyna, Wyd.: Gmina Kostrzyn.
5. Pawłowski S.. 1931: o kształtach powierzchni i podziale Wielkopolski na krainy. Bad. Geogr., 6-7, Poznań.
6. Krygowski B., 1961: Geografia fizyczna Niziny Wielkopolskiej, cz. I Geomorfologia, Poznań.
7. http://www.gddkia.gov.pl/pl, dostęp: 2.09.2017r.
8. Ogórkiewicz A. (red.), 2015: Przewodnik po powiecie poznańskim, Wyd. Powiat Poznański, Poznań.
9. Górczak Z.,2002: Najstarsze lokacje miejskie w Wielkopolsce (do 1314 roku), Poznań.
10. Tymieniecki K., 2007: Z dziejów miast i mieszczaństwa w średniowiecznej Wielkopolsce, Poznań.
11. Konieczka-Śliwińska i in., 2013: Dzieje Wielkopolski jako autorski wątek tematyczny
12. Sobczyński M., 1996: Historia gospodarcza ziem polskich do połowy XVIIw., Łódź.
13. Łukaszewicz J., 1858: Krótki opis historyczny kościołów parochialnych, kościółków, kaplic, klasztorów, szkółek parochialnych, szpitali i innych zakładów dobroczynnych w dawnej Dyecezyi Poznańskiej. Tom I.
14. Münch H., 1946: Geneza rozplanowania miast wielkopolskich XIII i XIX wieku, Wyd. Polska Akademia Umiejętności, Kraków.
15. Bogucka M., Samsonowicz H., 1986: Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej, Wyd.: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź.

Obszar badań

bottom of page