top of page

Kroniki kostrzyńskie

  Bardzo ciekawym opracowaniem jest mapa obrazująca ziemię średzką w średniowieczu. Choć opracowanie to nie zawiera układu sieci drogowej, a jedynie przybliżoną lokalizację ówczesnych osad, jest wyjątkowym opracowaniem kartograficznym, ukazującym ziemie gminy Kostrzyn w wiekach średnich. Z powyższej mapy można wyczytać i nanieść na współczesne podkłady lokalizację nieistniejących już miejscowości oraz lokalnych nazw uroczysk, będącymi zapewne pobliskimi lasami, łąkami i polami.

    Mapa została pozyskana z opracowania ks. Stanisława Kozierowskiego „Nazwy geograficzne i osadźcy ziemi średzkiej z mapą”. Wydanie pochodzące z 1931 roku znajduje się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i jest rekonstrukcją wykonaną na podstawie zapisków z XVII i XVIII wieku. Mapie za pomocą programu QGIS nadano współczesny układ współrzędnych, a następnie w postaci punktowej zwektoryzowano wymienione powyżej punkty. Tak przygotowane dane wraz z wyświetlonymi etykietami zostały dodane do geoportalu, wzbogacając go o nazwy średniowiecznych obszarów.

Mapa obrazująca ziemie średzkie w wiekach średnich. Źródło: Kozierowski S., 1931. Nazwy geograficzne i osadźcy ziemi średzkiej z mapą

Więcej na temat historycznych nazw i nieistniejących miejscowości:

Wieki średnie

bottom of page